All-State Athletes

Throughout our history, we have had many athletes that have excelled on their fields of competition.  Many have earned a designation of ‘All State‘.  Though the process for each sport’s designation is different- or from multiple sources- in the end, all have been dominating presences in their sport.

* A great deal of this information is gleaned from Yearbooks and other sources.  If it is missing, please send info to Jim Carl, Alumni Director, at jdcarl@me.com


Football
  • 1971- Bob Long- Linebacker- First Team
  • 1972- Bob Conlin- All State Honorable Mention
  • 1975- Jerry O’Connor- All State
  • 1976- John Wright, All State Quarterback (AP and UPI)
  • 1976- Paul Sherzer, All State Lineman (AP and UPI)
  • 1976- Mike Mrozinski-All State Wingback(AP)
  • 1977- Wayne DeNeff- All State
  • 1979- Jeff Rupert-
  • 1979- Mark Fox
  • 1980- Jeff Anhut- Middle Linebacker
  • 1985- Chris Smail- All State Honorable Mention
  • 1986- Edward Priestap- 1st Team All State
  • 1992- Andy Vigo- All State HM
  • 1993- Matt Strozeski- Honorable Mention
  • 1996- Ron Heemstra- LB- 1st Team
  • 1996- Martin Williams- RB- Honorable Mention
  • 2003- Matt O’Neill- Honorable Mention
  • 2007- Josh Herbeck- QB-Honorable Mention
  • 2008- Josh Herbeck- QB-Honorable Mention
  • 2009- Josh Herbeck- QB-Honorable Mention
  • 2010- Ryan Jenkins- Kicker-Honorable Mention
  • 2010- Dallas Hartsell- Special Mention
  • 2011- Nick Pauze- Running Back-Honorable Mention
  • 2012- Austin Hundley- Defensive Line- 1st Team
  • 2013- Kevin Masini- Specialist
  • 2013- Matt Johnson- Special Mention
Boy’s Cross Country– (All State is given to the Top 15 in the State Meet)
  • 1961- Maurice Carr (State Champion)
  • 1964- Jack Hall (State Champion)
  • 1969- Tom Darga
  • 1979- Mike Carr- All State
  • 1987- Jeff Shumway – All State (14th)
  • 1987- Gurvinder Singh- All State (15th)
  • 1988- Gurvinder Singh- All State (1st)- (Michigan)
  • 1988- Jeff Shumway- All State (5th)- (Olivet)
  • 1991- Jeff Beuche- All State
  • 1992- Jeff Beuche- 1st Team All State
  • 1994- Matt Griffin- 1st Team
Girl’s Cross Country
  • 1991- Julie Copley- (7th)
  • 2011- Andrea Bodary
Boy’s Golf
  • 1992- Jim Barnes (7th)
  • 1996- Justin Bennett- Honorable Mention
Boy’s Soccer
  • 2008- Mike Tabors- First Team 
Girl’s Volleyball
Wrestling- 
Girl’s Basketball
Boy’s Basketball
Boy’s Tennis
Boy’s Wrestling
Boy’s Bowling

 

Girl’s Soccer
  • 2008- Sarah Sorenson- Honorable Mention
  • 2008- Susie Pauley- Honorable Mention
  • 2008- Becky Meagher- Honorable Mention
  • 2008- Kristen Concalves- 1st Team
  • 2009- Caitlin Brown- Honorable Mention
  • 2009- Natalia Collins- 2nd Team
  • 2010- Caitlin Brown-Honorable Mention
  • 2010- Sarah Falvey- Honorable Mention
  • 2010- Anna Zekany- Honorable Mention
  • 2010- Natalia Collins- Honorable Mention
  • 2010- Martha Sorenson- 3rd Team
  • 2012- Niki Dirksen- Honorable Mention
  • 2012- Alexis Warner- Honorable Mention
  • 2012- Casey Simon- 2nd Team 
  • 2012- Sarah Falvey- 1st Team
  • 2012- Tymi Staub- 1st Team
  • 2013- Ellery Sarosi- Honorable Mention
  • 2013- Casey Simon- 2nd Team
  • 2013- Tymi Staub- 1st Team
Boy’s Lacrosse

 

Girl’s Tennis-
  • 1985- Ana Schork- 2nd in State Meet
  • 1986- Ana Schork- 2nd in State Meet
Girl’s Golf
  • 1986- Anna Schork
  • 1987- Anna Schork
Boy’s Track
  • 1931- Gerald Engle- 880
  • 1931- Robert Cummings- Long Jump
  • 1973- Len Lillard- State Champion- Long Jump
  • 1974- Len Lillard- State Champion Shot Put
  • 1986- Tom Fitzsimmons-(3rd-Half Mile)
  • 1992- Jeff Beuche- (2nd-800M)
  • 1993- Oliver Galvez- (2nd- 100M Dash)
  • 1993- Eric Galvez, Andy Wlodyga, Oliver Galvez, Carl Pickett-(2nd- 800M Relay)
  • 1993- Jeff Beuche- (1st- State Champion- 800M- New State Record of 1:57)
  • 1994- Oliver Galvez- (1st- State Champion-200 yard dash)
  • 1994- Oliver Galvez- 200 yd. dash
  • 1994- Ben Hart- 800 yd. dash
  • 1994- Ben Hart, Matt Griffin, Andrew Fisher, Joe DeVooght- (4 x 800 Relay)
Girl’s Track
  • 1986- Chris Wilson- Long Jump- 18’7″ – State Champion (State Record)
  • 1989- Beth Priestap- 400M- (5t)
  • 1989- Lisa James, Bridget Park, Julie Copley, Beth Priestap- (4 x 400M- 8th)
  • 1990- Beth Priestap- 400m- (4th)
  • 1991- Julie Copley- 300m Hurdles- (4th)
  • 1992- Julie Copley, Katie Falls, Erin Galloway, Kim Doyal- ( 4 x 400m-6th)
  • 1992- Robyn McCoy- High Jump- (T8)
  • 1993- Carrie Taddie- Shot Put – (7th)
  • 1993- Kim Doyal- 100m (6th), 400m (5th)
  • 1993- Rebecca Farrell- 3200m-(7th)
  • 1994- Annie Stawasz- 800m- (5th)
  • 1994- Rebecca Farrell- 3200m- (6th)
  • 1994- Rebecca Farrell, Paula Sorenson, Christian Olech, Annie Stawasz- 1600mRelay (6th)
  • 1994- Tiffany Stewart- Long Jump- (3rd)
  • 1995- Katie Biggman, Abigail Dahl, Amy Kopinski, Claire Lussier- 3200m Relay-(6th)
  • 1995- Jill Hall- 100m- 1st- State Champion
  • 1995- Jill Hall, Carrie Taddie, Deanna Kjos, Tiffany Stewart- 400m Relay- (8th)
  • 1995- Jill Hall- 200m- (8th)
  • 1996- Lexe Olech- 800m- 8th
  • 1996- Lexe Olech, Jesse Olech, Katie Briggman, Melissa Weber- (4 x 800 Relay)-7th
  • 1996- Jill Dumsch, Tiffany Steward, Nichole Brennock, Anna Fischer- (4 x 100 Relay)-6th
  • 1997- Erin Taddie- Discus- 6th
  • 1997- Anna Fisher- Long Jump- 4th
  • 1998- Lex Olech, Katie Morris, Lara Gamberg, Nkechi Nwachukwu- 3200m Relay- 5th
  • 1999- Katie Morris, Lara Gamberg, Khalila King, Nkechi Nwachukwu- 3200m Relay- 8th
  • 2000- Carrie Moore, Caryn Hinkson, Krista Pfautz, Cheyne Scott- 400m Relay- 6th
  • 2002- Ann Pressprich- 800m- 8th
  • 2002-Krista Pfautz- 200m- 8th
Boy’s Baseball
  • 2009- Nolan Breymeier- Infield
Girl’s Softball
  • 1983- Alicia Seegret-  1st Team All State, All American
  • 1986- Jill Pomey- 1st Team
  • 1986- Monica Bunarek- 1st Team
  • 1986- Tricia Lepiarz- 2nd Team
  • 1987- Jill Pomey- 1st Team
  • 1993- Kristen Briggee- 1st Team
  • 1993- Katherine Kruse- Honorable Mention
  • 1993- Aries Ake- Honorable Mention
  • 1994- Emily Carr
  • 1994- Lisa O’Brien
  • 1994- Kristen Brigee
  • 1994- Shauna Sikorski-
  • 1994- Mitzi Janukaitis
  • 1995- Mitzi Janukaitis
  • 1995- Ellen O’Brien
  • 1996- Mitzi Janukatis
  • 1996- Ellen O’Brien
  • 1997- Beth Dyer- 1st Team